انواع پکیج دیواری و زمینی

۱۴۰۰/۰۳/۰۱
توسط خانه تاسیسات ترمودژ
35066 یازدید
0 دیدکاه
امتیاز [ratemypost-result]

انواع پکیج دیواری و زمینی

چقدر درمورد انواع پکیج‌های دیواری و زمینی می دانید؟ به نظر شما این انواع پکیج چه مزایای و معایبی را نسبت به هم دیگر دارند؟ تفاوت های بین مدل های مختلف دیواری و زمینی چیست؟ اصلا چرا باید این تقسیمات را به وجود بیاوریم؟

در این مطلب از وبلاگ ترمودژ به این موضوع می پردازیم که ” انواع پکیج‌ های دیواری و زمینی + مزایا و معایب آن”

در این محتوا قرار است درمورد چی صحبت کنیم؟

  1. بررسی انواع مختلف پکیج ها
  2. معرفی دسته بندی ها معروف مانند دیواری، زمینی و…
  3. مزایا و معایب هر کدام از دسته بندی های پکیج ها
  4. خدمات تعمیر پکیج در اصفهان

انواع پکیج دیواری و زمینی

انواع پکیج به صورت کلی به دو دسته مشهور دیواری و زمینی تقسیم بندی می شوند. دسته بندی دیگر بر اساس خروج آلاینده‌ها و فن آن‌ها است.

اگر اطلاعات بیشتری درمورد پکیج نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم که این مطلب ما را حتما مطالعه کنید: پکیج چیست؟ چگونه کار می کند؟

این دسته به دو زیر مجموعه ی پکیج‌های فن دار و بدون فن طبقه بندی شده است. پکیج‌های فن دار با بیشترین استقبال مردم مواجه شده‌اند.

دسته بندی دیگر این آبگرمکن‌ها بر اساس نوع مبدل حرارتی آن‌ها است. بر این اساس آبگرمکن‌ها به دو دسته ی تک مبدل و دو مبدل طبقه بندی می‌شوند.

این دستگاه حتی از نظر عملکردی نیز متفاوت است. بسته به فصول سرد و گرم سال در حالت‌های تابستانی و زمستانی قرار می‌گیرد.

بدین گونه در فصول سرد سال، دستگاه وظیفه ی گرم کردن آب و تامین آب رادیاتورها و شوفاژها را دارد. در حالی که در تابستان، تنها وظیفه ی آن تامین آب گرم مصرفی است.

نوع دیگری از این دستگاه، پکیج‌های چگالشی هست. این نوع پکیج‌ها دارای راندمان بالایی هستند. پکیج‌ها را می‌توان بر اساس نوع سوخت مصرفی نیز به ۴ دسته طبقه بندی کرد.

پکیج‌های گازسوز، دوگانه سوز، گازوئیلی و برقی از جمله ی این پکیج‌ها هستند. دسته بندی آخر بر اساس محفظه ی احتراق به دو دسته ی محفظه باز و محفظه احتراق بسته تقسیم بندی می‌شود.

حال به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

بررسی انواع پکیج ها دیواری و زمینی

پکیج‌ها از نظر محل نصب

تعم

پکیج‌های دیواری:

به دلیل کوچک بودن و اشغال فضای کم در آشپزخانه‌ها نصب می‌گردند. این مسئله به نوعی مزیت محسوب می‌شود. نداشتن منبع ذخیره ی آب گرم برای این نوع پکیج عیب رایجی است.

به همین سبب پکیج‌های دیواری توانایی گرم کردن سیستم‌های گرمایشی و تامین آب گرم مصرفی را به طور همزمان ندارند. پس بر اساس اولویت که همان تامین آب گرم مصرفی است، عمل می‌کنند.

در صورت باز کردن شیر آب گرم، تمام تلاش پکیج برای گرم کردن آب مصرفی به کار می‌رود. بعد از مدت طولانی در صورت بازماندن شیر آب، رادیاتورها سرد شده و آب گرم دیگر تامین نمی‌گردد.

درمورد این قسمت می توانید بیشتر مطالعه کنید با این عنوان: دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

پکیج‌های دیواری دارای دودکش‌های دو جداره برای ورود و مکش اکسیژن مورد نیاز برای احتراق به سمت داخل و خروج دود از آن هستند. این دودکش‌ها دود ناشی از احتراق را از راه دودکش معمولی یا از طریق فن به بیرون از دودکش راهی می‌کنند.

 

انواع پکیج زمینی

انواع پکیج زمینی

انواع پکیج‌ های زمینی

این نوع پکیج‌ها در زمان‌های قدیم و در حال حاضر در ساختمان‌هایی با متراژ بالا نصب و راه اندازی می‌شوند. به طور معمول از این نوع پکیج‌ها در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های کوچک استقاده نمی‌گردد. آبگرمکن‌های زمینی به علت داشتن مخزن ذخیره ی آب، در صورت قطع برق و جلوگیری از روشن ماندن دستگاه، باز هم آب گرم مصرفی دارند.

این مدل آبگرمکن‌ها معمولا برای منزل‌هایی با بیش از یک حمام مورد استفاده قرار می‌گیرند. پکیج‌های زمینی دارای انواع مختلفی از جمله چگالشی، مخزنی و مبدلی هستند. بیشترین عیب این دستگاه، داشتن سر و صدای زیاد آن است.

این پکیج‌های زمینی اغلب به دلیل دارا بودن ظرفیت بالا و قدرت بیشتر در مقابل پکیج‌های دیواری، در ویلاها و ساختمان‌های بزرگ کاربرد دارند.

 

انواع پکیج‌ها بر اساس سیستم احتراق و مشعل

انواع پکیج احتراق و مشعلی

انواع پکیج‌ها بر اساس سیستم احتراق و مشعل

پکیج‌های مشعل دار:

این نوع پکیج‌ها دارای مشعل خطی و مبدل حرارتی است. این‌ها دارای دیگ گرمایشی نیستند.

پکیج‌های بدون مشعل:

این نوع پکیج‌ها مجهز به دیگ چدنی یا فولادی هستند. این نوع آبگرمکن‌ها از مشعل‌های گازی و گازوئیلی استفاده می‌کنند. به دلیل داشتن دیگ‌های چدنی یا فولادی، این نوع دستگاه به نسبت سایر آن‌ها دارای ظرفیت بیشتری برای تامین گرمایش و آب گرم هستند.

انواع پکیج‌ها بر اساس نوع مبدل حرارتی

پکیج‌های تک مبدل:

در هنگام باز کردن آب مصرفی با عبور جریان آب از فلومتر عملکرد دستگاه شروع می‌شود. سپس دمای آب توسط NCT با دمای تنظیم شده مشعل مقایسه شده و مشعل روشن می‌شود.

در هنگام استفاده از آب مصرفی هم زمان پمپ نیز کار می‌کند. پکیج دیواری نیز آب گرمایشی و آب مصرفی را به طور همزمان تامین می‌کند. البته به دلیل نبود طول مناسب مبدل و مصرف گاز این اتفاق نمی‌افتد. عملکرد پکیج‌های قدیمی بدین گونه است. تک مبدله بودن این پکیج‌ها باعث ایجاد رسوب زیاد شده که رسوب زدایی آن با اسید می‌تواند منجر به سوراخ شدن آن شود.

تعمیر پکیج در اصفهان

پکیج‌های دو مبدله:

در برخی از پکیج‌ها از دو مبدله جدا به جای استفاده از یک مبدل دو منظوره شده است. معمولا در پکیج‌های دو مبدله به یکی از آن‌ها مبدل اولیه و یکی دیگر مبدل ثانویه گفته می‌شود.

در اولین مبدل، آب مدار توسط شعله ی مشعل گرم می‌شود. در مبدل ثانویه آب مصرفی گرم می‌گردد. در اینجا برای شما عزیزان یک سوال مطرح می‌گردد و آن هم اینکه آب مصرفی در مبدل ثانویه چگونه گرم می‌شود؟ آب مصرفی به صورت غیر مستقیم توسط جریان آب موجود در مدار در مبدل ثانویه گرم می‌گردد.

از مزایای پکیج دو مبدله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تولید آب گرم مصرفی به صورت یکنواخت
  2. ایجاد شدن رسوب کمتر در مبدل‌های حرارتی
  3. معایب پکیج دو مبدله نیز شامل موارد زیر است:
  4. صرف زمان نسبتا زیاد برای گرم شدن آب
  5. فعال بودن همیشگی آن حتی در فصل‌های تابستان که منجر به استهلاک بیشتر دستگاه می‌شود.

پکیج‌های چگالشی:

در این نوع پکیج با استفاده از مواد حاصل شده ی احتراق که دارای گرمای زیادی می‌باشند، برای گرم کردن آب ورودی به پکیج استفاده می‌شود.

انواع پکیج بر اساس فن و خروجی آلاینده

انواع پکیج بر اساس فن و خروجی آلاینده

پکیج‌های فن دار:

این نوع پکیج‌ها دارای دودکش‌های دو جداره هستند. توسط این دودکش‌های دو جداره اکسیژن مورد نیاز برای سوخت را به داخل کشیده و دود حاصل از احتراق را به بیرون از پکیج هدایت می‌کنند. در نتیجه پکیج‌های فن دار به طور معمول هوای داخل خانه را تمیز نگه می‌دارند.

پکیج‌های بدون فن:

این نوع پکیج‌ها با نداشتن دودکش توانایی خروج دود را ندارند و از اکسیزن منزل برای عملکرد خود استفاده می‌کنند. در نتیجه برای مردم به خصوص آپارتمان نشینان اصلا مورد استقبال قرار نگرفتند.

 

مزیت پکیج نسبت به موتورخانه شوفاژ مرکزی

در گذشته از سیستم‌های گرمایشی قدیمی استفاده می‌شد. مرسوم‌ترین آن‌ها استفاده از موتورخانه‌ها برای تولید گرما بود. موتورخانه‌ها هزینه‌های سرسام‌آوری را به همراه داشت.

این سیستم علاوه بر دارا بودن هزینه‌های سنگین شامل مشکل سوخت و نگهداری از آن نیز بود. با آمدن پکیج‌ها یک موتورخانه با آن ابعاد بزرگ و سیستم‌های زیاد در یک دستگاه کوچک جای گرفت.

علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها، تعمیر آن نیز ساده‌تر بود. مسلما تعمیر پکیج دیواری کاری به نسبت ساده‌تر از تعمیر یک موتورخانه با سیستم‌های پیچیده است.

دستگاهی که جایگزین موتورخانه مرکزی شوفاژ شده است، پکیج دیواری نام دارد. ترکیب پکیج‌ها با کولر گازی از طریق یک کویل آب گرم می‌تواند موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و گرمایش مطبوع و ارزان قیمت‌تری را برای مصرف کننده به ارمغان بیاورد. به دلیل ابعاد مناسب و طراحی شده مطابق فضای‌های داخلی امروزی پکیج‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند. در نتیجه بازدهی بیشتری نیز دارند.

پکیج‌ها معمولا در آشپزخانه‌ها و آبدارخانه‌ها روی دیوار نصب می‌شوند. برای ایمنی بیشتر آن‌ها از دودکش دو جداره استفاده می‌گردد.

فقط نوع فن دار پکیج دیواری از نظر استانداردهای معتبر دنیا مورد تائید می‌باشد. این پکیج از طریق رادیاتور یا فن کوئل یا گرمایش از کف، آب گرم بهداشتی را به صورت فوری در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد.

مزایای انواع پکیج

مزایای انواع پکیج چیست؟

مزایا و معایب انواع پکیج‌ دیواری و زمینی

اصولا تمام وسایل اطراف ما علاوه بر دارا بودن مزایای مختلفی، معایبی نیز دارند. پکیج‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به طور کلی از مهم‌ترین مزایای این دستگاه می‌توان به اشغال فضای کم، نگهداری و سرویس آسان‌تر، ایمنی بالا و افزایش راندمان آن اشاره کرد.

همچنین این نوع پکیج‌های دیواری برای هر واحد مسکونی به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند. شما می‌توانید دمای دلخواه آبگرمکن خود را انتخاب کرده و از میزان گرمای آب گرم و محیط لذت ببرید. دستگاه آبگرمکن دیواری گازی کارکردی بدون صدا و نصب و راه اندازی آسان را به دنبال دارد.

این پکیج دیواری علاوه بر مزایای خاص خود، معایبی نیز به دنبال دارد. معایب آن شامل گرم کردن مقدار کم متراژ هر واحد ساختمانی، نداشتن عمر طولانی نسبت به موتورخانه‌ها و اشغال فضای داخل ساختمان می‌باشند.

پکیج‌های زمینی نیز مانند سایر پکیج‌ها دارای مزایا و معایب زیادی هستند. برخی از مزایای پکیج‌های دیواری شامل داشتن مخزن ذخیره کننده ی آب گرم، مصرف سوخت کمتر نسبت به موتورخانه‌ها و استفاده از آن‌ها برای ساختمان‌هایی با متراژ بالا می‌باشند.

مصرف سوخت بیشتر نسبت به پکیج‌های دیواری، جا گرفتن بیشتر نسبت به نوع دیواری دستگاه و داشتن عمر مفید کم نسبت به موتورخانه‌ها از جمله معایب این نوع پکیج‌های زمینی هستند.

پس با وجود تمام نکات مثبت گفته شده باز هم امکان خرابی و نیاز به تعمیر پکیج در هر زمانی وجود دارد. اصولا سرویس پکیج، آن هم در بازه‌های زمانی منظم می‌تواند از تمامی معایب آن جلوگیری نماید.

به طور کلی پکیج‌ها به جز خرابی آن‌ها معایب دیگری ندارند. همان خرابی و عدم رسیدگی به آن می‌تواند آسیب زیادی به آبگرمکن بزند. در صورت خرابی سیستم پکیج دیواری و نیاز به تعمیر پکیج می‌توانید از خدمات خانه تاسیسات ترمودژ استفاده کنید.

خدمات ترمودژ برای شما چیست؟

در واقع خانه تاسیسات ترمودژ با داشتن کادری مجرب و حرفه‌ای آماده ی ارائه خدمات تعمیرات پکیج در اصفهان می‌باشد. مجموعه ما از تمامی برندهای پکیج پشتیبانی می‌کندنظیر:

تعمیر پکیج افهان

تیم حرفه‌ای ما توانایی تعمیر و سرویس تمامی پکیج‌های برندهای فوق را دارد. هرگز نگران نحوه ی تعمیرات و پرداخت هزینه ی آن نباشید. این تعمیرات و سرویس‌ها از طرف خانه تاسیسات ترمودژ تضمین می‌شوند. همچنین شما با کمترین قیمت می‌توانید نسبت به پرداخت هزینه خدمات خود، اقدام نمائید.

برچسب ها
اشتراک گذاری مطلب:
[ratemypost]
بیشتر بخوانید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی

آموزش تنظیم فشار پکیج بوتان
آموزش تنظیم فشار پکیج بوتان

در این مقاله به یکی از مهم‌ترین مسائل مرتبط آموزش تنظیم فشار پکیج بوتان می‌پردازیم. گروه صنعتی بوتان یکی از بهترین شرکت‌های تولید کننده ی پکیج‌های دیواری است. ...

۱۴۰۰/۰۳/۰۲
32309
انواع پکیج دیواری و زمینی
انواع پکیج دیواری و زمینی

چقدر درمورد انواع پکیج‌های دیواری و زمینی می دانید؟ به نظر شما این انواع پکیج چه مزایای و معایبی را نسبت به هم دیگر دارند؟ تفاوت های بین ...

۱۴۰۰/۰۳/۰۱
35067
پکیج چیست؟ چگونه کار می کند؟
پکیج چیست؟ چگونه کار می کند؟

آیا می‌دانید پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله به بررسی پکیج یعنی چه، دارای چه مزایا و معایب و مشخصات فنی کلی است، می‌پردازیم. [lwptoc] پکیج چیست ...

۱۴۰۰/۰۲/۲۹
55798
دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج
دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج آن هم برای شهروندان اصفهان چیست؟ سوالی است که در این مقاله به بررسی علت های آن می پردازیم. دلیل تغییر ...

۱۴۰۰/۰۲/۲۸
35505

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *